Istanbul Selected * 530

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

1966 yılında bugün, hiç de kaslı ve güçlü görünmeyen Adam West'in canlandırdığı 'Batman' bir televizyon dizisi olarak ABC'de yayımlanmaya başladı. Bu seri sadece o günlerde değil daha sonraki yıllarda da bir kült televizyon projesi olarak hafızalara kazındı. Batman, bugün hala Cesar Romero'nun performansıyla hatırlanan kötülüğün simgesi The Joker'e karşı (üstelik esprilerin havada uçuştuğu) müthiş bir mücadeleye girişiyordu…

İncelikli mizah duygusuna sahip bir süperkahraman arıyoruz diyor Lesli, Sarp, Gökçe ve Ege. Kahkaha atmayı seven arkadaşlarınıza Le Cool gönderin. Hemen, şimdi!


Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin

Oyun bize "Kurtlarla Koşan Kadınlar" kitabını hatırlattı.

Cappella Gabetta

Kesinlikle es geçmeyin!
 

KAR Konferansı

Sözün özü "başka türlü bir şey" isteyenler kaçırmasın!

BİFO Romantik Dönemde

Her BİFO gecesi gibi: büyüleyici!
 

Su İdil Band

Su, bu yılın 13. gününde biz İstanbulluların talihsizliğini kırmaya niyetli.

Antabus

Nihal Yalçın, Leyla'yı yoktan var ediyor.
 

Kan ve Aşk

Avrupa'ya yakın bir hikayenin seyir imkanı!

Güneşin Sofrasında

İki usta buluşuyor.
 

Fytch

Ülkeyi ve gündemi bir günlüğüne ciddiye almayın, üzülürsünüz.

Alexei Volodin

Kaçıranlar yada doyamayanlar için Volodin tekrar İstanbul'da.
 

Çağdaş Sanat Laboratuvarı

Minikler için mühim!

Küresel iklim değişikliği

İklim değişikliği sorunu üzerine, sırtımızı çeviremeyeceğimiz gerçeklerle yüzleştiriyor.
 

İnsanlar / Hayvanlar Alemi

Kıtalararası bir şölene ışınlanmanız an meselesi.

Emel Mathlouthi & Serkan Çağrı

Etkinlik, bizleri yağmurlu/karlı bir Ocak akşamında çeşitli duygulara koşturacak.
 

10 11 12

Gelin, 10 11 12'yi Ezgi Mola ve Enis Arıkan yorumuyla…

American Honey

İmzası olan yönetmenlerden Andrea Arnold'un eseri!
 

Dönüştüren Belgeseller: Bu İş Başka

Evet, sürdürülebilirlik her alanda önemli.

Songs From a Breeze

Bizlerle tanışmaya can atıyorlar!
 

Botanik Üzerine

Asla engellenemeyen eşgüdüm üzerine de hoş bir örnek!

Moddi

Çok sesli ve parıltılı bir performans bizi bekliyor.
 

Küff

Kahvaltı için güzel bir adres!

Deal Coffee

Anlaştık mı?
 

Ardan Özmenoğlu, 1979 yılında Ankara'da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nde tamamladı. Sanat pratiğinde Türk ve küresel popüler kültüre ait ifade ve imgeleri alt üst edişiyle tanınan Özmenoğlu, özellikle post-it notlar ve neon ışıklar kullanarak ürettiği eserlerinde, malzemenin beraberinde getirdiği anlam yüküyle beraber, kültürel tarih ve gündelik hayatın üst üste bindiği özel bir dil geliştiriyor. Özmenoğlu iletişim ve teknoloji hızıyla tanımlanan çağımızda, anlam ve referans bolluğunun kaygan zemininde, işaretler ve imgeler arasından yaptığı slalom ile Türkiye güncel sanatında benzersiz bir çizgi tutturuyor. Özmenoğlu'nun 2017 yılındaki ilk kişisel sergisi Babam Sağolsun, 12 Ocak'ta Gaia Gallery Dolapdere'de açılıyor. Benim İstanbul'um Yeniköy. Bu şehrin sırrı; halen bulunamadı. Yapmak istediğim şey -ve yaptığım- sanat!

www.instagram.com/ardanozmenoglu


Aralık ayında 23′üne girdi. Ekim 2016 öncesine dek günlerinin büyük kısmını İstanbul'da sanatla uğraşarak, çizerek geçirdi. İlkokul çağıyla başlayan bilim kurgu, fantezi edebiyatı, oyun, animasyon, film sevgisi ve resim kabiliyetinin buluşmasıyla yolculuğuna başladı. Animasyondan, endüstri ürünleri tasarımına doğru şekil değişikliğine uğrayan hayalleri, üniversitede Görsel Sanatlar kazandıktan sonra çizgi roman sektörüne, ardından üzerinde çalışmaya başladığı digital painting, illüstrasyon ve o sıralar yan dalını yaptığı Endüstriyel Tasarım ile birleştirmeye karar verdiğinde kariyerini konsept çizim üzerine oturttu. O zamandan bu yana küçüklüğünde hayranlıkla izlediği, gördüğü, hayal ettiği diyarları en az o günlerdeki kadar istekli, heyecanlı, daha somut bir şekilde ziyaret eder oldu. Öncesinde 'geek' organizasyonlarında sergilere katılımlarıyla insanlarla tanışıp kaynaşarak, onları ve sanata olan ilgilerini tanıdıktan sonra uzun zamandır istediği İstanbul'un kaosundan, gürültüsünden, stres ve karanlığından kaçıp gitme hayalleri 16 Ekim 2016′da Vancouver Film School'da Concept Art&Animation programına başlamak için Kanada'ya gitmesiyle gerçek oldu. Benim İstanbul'um; ne kadar güneşli de olsa insanın kendini karanlıkta hissettiği, kalabalığına rağmen insanın tamamen yalnız olduğu. Bu şehrin sırrı; kalan bir gıdım Kadıköy anarşisi ile dahi bu dertlerini unutturduğu, bazen sebepsiz burunda tütebilmesi. Yapmak istediğim şey, başka diyarlara, dünyalara ilk adımını atmış Emre'den hiç büyümeyen, her film ve oyundan aynı heyecanı eksiksiz yaşayan Emreler'in yeni maceralarını yaratmak, o maceralara tat ve tuz olmak.

www.theartofemre.com


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.