Istanbul Selected * 524

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

Bazı şeyleri korumaya yasalar ya da yangın merdivenleri yetmiyor.
Söyleyecek sözümüz yoksa biraz düşünelim diyor Lesli, Sarp, Gökçe ve Ege. Düşünmesini de konuşmasını da bilen arkadaşlarınıza Le Cool gönderin. Hemen, şimdi.


Burada.Bugün

İnternette onlarca ilanla karşılaşıyoruz. Pek çoğu da spam, bu değil!

İz Bırakanlar

Gece o kadar enfes hazırlanmış ki şimdiden heyecanlandık.
 

Masumiyet Zamanı

Gözleriniz yuvalarında hareket etti değil mi?

Kim Kimi Güverteden Atar?

Oliver Ressler üretmiş. Ocak ortasına kadar izleme şansı var.
 

Balkon

Bakalım siz aynada nasıl görüneceksiniz?

Emiliana Torrini and The Colorist

Oh Land'e doyamayanlara alternatif!
 

Balkan ve Türk Ritimleri

Az kişili, pek keyifli.

Alex.Do & SHDW + Obscure Shape

Tek ihtiyacınız ufak bir kaçamak!
 

Kurgulan(an)

Zeynep Kayan tartışmaya başlamış bile.

Arka Planda Kalanlar

Minik ışığı takip edin.
 

Cadı Kazanı

Geçtiğimiz sezon kapalı gişe oynayan bu oyunun altını çizeriz.

The Detroit Techno Night

Haydi tepinelim.
 

Kiasmos

Çok merak ediyoruz siz neredesiniz?

Joko'nun Doğum Günü

Bizi aşağı çeken aslında biz mi, yoksa kim ki?
 

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava

Sergi, adı geçen bölge ülkelerinden gelen çağdaş sanatçıları ağırlıyor.

Balat Monologlar Müzesi

Bir günlük bir müze bu, ihmale gelmez.
 

The Nash Ensemble

Aralık ayına çok yakışacak doğrusu.

Madeleine Peyroux

Erkenden yapılan bir yılbaşı kutlaması gibi.
 

Safiye Ayla'yı Anma Konseri

Karar sizin.

Michelle Gurevich

Biz ona ne kadar meraklıysak o da bize öyle!
 

Ev'vel Zaman

Meseleye değişik bir bakış açısı görmek istiyorum diyorsanız, çekinmeyin buyurun..

Tablo Sofralar

Bu sofralar sadece seyretmek için!
 

Cahit Berkay Film Müzikleri Orkestrası

Onu, Yeşilçam'a yaptığı katkılardan dolayı ayrı seviniz.

Dünya Müziği Günleri

Hint müziği tutkunlarına unutulmaz bir akşam vadediyor.
 

Pyongyang

Kuzey Kore 101!

Manuel Deli & Coffee

Turkuaz-sarı duvarlarıyla gözünüzden kaçamaz!
 

28 Temmuz 1991, İstanbul doğumlu. Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümü mezunu. İlkokul çağında oyunculuğa olan yatkınlığı İngilizce hocası tarafından fark edilince, futbol sahalarından, tiyatro sahnelerine transferi gerçekleşti. Ortaokul ve lise döneminde çeşitli dizilerde oynadığı sıralarda; "Sizi bir yerlerden hatırlayacağım"daki bir türlü hatırlanamayan adam olarak bir süre kaldı. Daha sonra lise yıllarının ortasında Haldun Dormen'le yolu kesişti ve Medyapım akademi bünyesinde müzikal eğitimini tamamlayarak "Yaygara 70″ müzikalinde rol aldı. Üniversite yıllarında, Başkent Akademi'de seslendirme ve dublaj eğitimini tamamladı. İtalyan lisesi ve St. Michel'in tiyatro kulüplerinde uzun süre eğitmenlik yaparak, "Hisseli Harikalar Kumpanyası, Ay Işığında Şamata, Tanrı" gibi oyunları yönetti. Yine bu sıralarda, yakın bir oyuncu arkadaşıyla Korsan Tiyatro'yu kurup yazdığı siyasi komedi oyunlarla beş sene boyunca bar tiyatrosunda oynamaya devam etti. Üniversite mezuniyeti sonrasında, dört aylık bir süreyle Londra'ya giderek dil eğitimini tamamladı. Döndüğünde ise halihazırda devam etmekte olan Tiyatro Alkış ile çocuk tiyatrolarında ve Mekan Artı'nın Balkon adlı oyununda yer almaktadır. Benim İstanbul'um, yüksek katlı rezidansların veya güvenlikli sitelerin dışında kalan sokaklarda saklı. Bu şehrin sırrı, bazen bir duble rakıyla bazen de bir demlik çayla yapılan muhabbetlerinde gizli. Yapmak istediğim şey, zaten yapmakta olduğum işi son nefesime kadar yapıp, iyi hatırlanmaktan ötesi değil.


Aytaç, 13 ağustos'ta İstanbul'da doğdu. Kalem tuttuğu ilk günden beri sürekli bir şeyler karalıyordu. Sonrasında bunu eğitime dökerek Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ni kazandı. Lise yıllarındayken tanıştığı dövme sanatı, üniversite yıllarında mesleğe dönüştü. Dövme sanatçılığına atıldığı ilk yılda, Sofia Tattoo Festival'da "En İyi Oldschool" dalında ikincilik ödülünü kazandı. Yaklaşık 16 yıldır yaşadığı bölgenin ormanlarla çevrili olması onun yaşam tarzını etkilemiş olmalı ki çektiği fotoğraflar ve çizimlerinde bunlar net bir şekilde görülebiliyor. Doğayla iç içe yaşadığını belirtirken yaptığı dövmelerde de bu doğrultudan ilerliyor. Çizimlerinin genelini hayvanlar ve doğal yaşam alanları oluşturuyor. Üniversiteki bitirme projesini "Hayvanlar ve Habitatları" konusunda yaptığını da söylemeli. Dövme sanatı ile birlikte müzik ve fotoğrafçılık da ilgilenen Aytaç, çalışmalarını güncel olarak sayfalarında paylaşıyor. Benim İstanbul'um; mataramda sıcak kahvem ve içine bolca karıştırdığım viski, bir ağaç gölgesinde sessizlik, toprak zemin. Bu şehrin sırrı; mahalle kültüründe gizlidir. Ara sokaklarda gerçek yüzünü gösterir… İstanbul'da hızlı büyürsün, iyinin yada kötünün anlamını erken yaşta öğrenirsin. Yere sağlam basmanı ister bu şehir çünkü zemini kaygan ve titrektir. Yapmak istediğim şey; bütün bu kargaşadan uzağa Trondheim(Norveç)' e yerleşip orada sanatımı ve mesleğimi icra etmek. Ayrıca, içeride ve dışarda gerçekleşen tüm metal müzik festivallerine katılıp sinir stres atmak.

www.behance.net/AytacGokce


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.