Sezon... Istanbul Selected * 520

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

Sadri Alışık'ın "Sokak köpeklerine selam vermek adam olmaya çeyrek var demektir!" dediği günlerde telefon, cebimizde değil sadece ayrıcalıklı bazı evlerdeydi… Yine de herkes bu sözü bilir ve doğruluğundan şüphe duymazdı. Peki daha ne kadar geri gideceğiz? #sakarya

Sokak hayvanları candır diyor Lesli, Sarp, Gökçe ve Ege. Adam olmasına az kalan arkadaşlarınıza Le Cool gönderin. Hemen, şimdi.


Contemporary Istanbul

Üç gün boyunca ruhunuza hitap edecek. Kaçırmayın deriz.

Kleerup & Dunger & Californiaman & Barish Firatli

Kuzey istilası bizi bekliyor!
 

Yin Yoga

Nefis bir Zumbara etkinliği!

Fotoğraf Sunumu

Siz de hayatı kadrajın ardından görmeyi seviyorsanız, Akbank Sanat'ın kapısını…
 

Acid Pauli

Her şey, 'Bizimkiler'deki Halis'in dediği gibi: "Yumuşak yumuşak..."

Son De Küba Orkestrası

Kübalı müzisyenlerden oluşan orkestra eşliğinde dans var.
 

Metot

İş hayatında olur bunlar denilen birtakım gerçekler!

Naduve

Naduve, insanın yumuşak karnını setiyle bulan biri.
 

Göbeklitepe Kültürü

Bölgeye ait sır perdesini aralayacak. Meraklılarına duyurumuzdur.

Vivaldianno City of Mirrors

Klasik müzik tutkunu olmasanız bile bu tecrübe ıskalanmamalı
 

Aşk Dersleri

Aşık değilim olabilirim!

Oldies But Goldies

Söz gümüşse bu parti altındır!
 

Gardens Of God X Denis Horvat X Volkan Gunduz

Babil'in asma bahçelerini unutun!

Mülteciler ve Kent

Bıraksak yeri göğü stencil yapacak gönüllüler aranıyor!
 

Stu Hamm Band Feat. Greg Howe

Bas gitar tutkunları buraya!

Godot'yu Beklerken

Omurgasını bekleme eylemi ve beklenti üzerine kuran bir başyapıt!
 

Üç Kız Kardeş

Alışılmışın dışında bir klasik izlemek isteyenler için…

Arka Planda Kalanlar

Minik ışığı takip edin.
 

Xaviera Lopez ve İlhami Tunç Gençer

İki farklı seçenek!

Doctor Strange

Dr. Strange, ana hikayesiyle Infinity War'a bir adım daha yaklaştıracak.
 

Tablo Sofralar

Bu sofralar sadece seyretmek için!

Body Politics

Beden ve kimlik üzerine tartışın!
 

Age Reform

Dikkat, Berk'in etki alanındasınız!

Özel Zevkler

Pasif agresif vokalleri ve bondage maskesiyle müthiş bir konser vadediyor.
 

Aslı ve Ali Bilge & Merve Çağlar

Bilge Koleksiyou ile tanışın!

Just Coffee

Sizi kahvesiz bırakmıyor!

Lejyon

Lejyonların en minyonu!
 

1980 İstanbul doğumlu kültür operatörü, oyuncu ve oyun çevirmeni. 2003 yılından beri İngiltere ve Türkiye'de yaşıyor. Bristol Old Vic Theatre School'un profesyonel oyunculuk bölümüne giren ilk Türk sasnatçı olarak eğitiminin ardından Talimhane Tiyatrosu'nda oyuncu ve uluslararası projelerde yönetici ve yapımcı olarak çalışmaya başladı. Talimhane'de bulunduğu sürede Açık Toplum Vakfı'nın desteklediği Dolapdere Gençlik Tiyatrosu; AB'nin Kültür Programı kapsamında Avrupa'dan beş tiyatronun bir araya geldiği Europe Now projesi için Pippa oyunu; Tweetakt Çocuk ve Gençlik Festivali'nin Hollanda-Türkiye ilişkilerinin 400. yılına özel olarak Türkiye'de yer alması gibi projeleri yürüttü. Oyun yazarlarına yönelik çalışmalar yapan Londra merkezli The Fence ağının bir üyesi olmakla birlikte Avrupa'nın en geniş tiyatro çeviri ağı olan Paris merkezli Eurodram'ın Türkçe komitesi koordinatörlüğünü yürütmekte. Bu iki tiyatro ağının ilk kez buluştuğu ortak toplantıda 20 ülkeden 41 sanatçıyı Mayıs 2016'da İKSV'nin desteğiyle İstanbul Tiyatro Festivali'nde bir araya getirdi. 2016 yılı için global fellow seçilerek International Society of Performing Arts (ISPA)'nın New York'taki performans sanatları kongresine katıldı. Uluslararası turneler ve işbirlikleri üzerine çalışmakla birlikte ilki Kasım 2016'da gerçekleşecek çocuklar ve gençler için uluslararası sanat festivali olan Atta Festival'in kurucusu ve direktörüdür. Benim İstanbul'um; Aya Sofya gibi yüce ve görkemli, Yerebatan Sarnıcı kadar mistik ve nemli. Bu şehrin sırrı; tüm karmaşasına rağmen dünyanın merkezinde yer alan koca bir mıknatıs gibi her seferinde insanları çekebilmesinde. Yapmak istediğim şey; İstanbul ve Londra arasında kültür sanat üretimine devam edip betonu yeşille, düzeni kaos ile dengelemek.


1976, Ankara doğumlu. New York'ta Bard College Üniversitesi'nin liberal arts lisans programında sanat ve sinema okudu, The New School Üniversitesi'nde medya çalışmaları üzerine yüksek lisansını tamamladı. "Zymotic-Amaurosis" isimli filmi, 14. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde seçici kurul özel ödülünü aldı. "Bir Olayın İnfazı Hakkında Tutanağın İki Adı ve Kırık Plaklarla Dolu Bir Bavul" isimli filmi ise 17. Ankara Uluslararası Film Festival'inde en iyi deneysel film ödülünü aldı. Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Netherlands Institute for Higher Education, Aksanat gibi üniversite, kurum ve festivallerde atölye çalışmalarını yönetti. Bauhaus Vakfı, Euromed ve İstanbul Film Festivali kapsamında uluslararası konferans, seminer ve atölye çalışmalarına davet edildi. Festivallerde jüri üyeliği yaptı. 14 yıl üniversitelerde öğretim görevlisi olarak lisans ve lisansüstü programlarda çeşitli sinema dersleri verdi, mezuniyet projelerine danışmanlık, film festivallerinde ve akademik jürilerde jüri üyeliği yaptı. İstanbul Film Festivali'nde, İstanbul Contemporary Müzesi'nde ve çeşitli sergi, galeri ve mekanlarda uzun metraj filmi "Körler / Jaluziler İçin" gösterilmiştir. Benim İstanbul'um; yeni kentsel dönüşüm ve benzeri rant amaçlı çirkin, zevksizliği ile göz kamaştıran, üzerine doğru dürüst düşünülmeden yapılan yanlış proje ve yapılarla doldurulmadan ve yok edilmeden önceki haliyle hatırlamayı tercih ettiğim, en azından eski Türk filmlerindeki İstanbul olarak kalabilseydi ve hakkettiği gibi korunabilseydi keşke. Bu şehrin sırrı; doğal güzellikleri, etnik, kültürel çeşitliliği, kentsel ve tarihi dokusu idi. Yapmak istediğim şey; bir sosyal, hukuk devletinin karşılaması gereken doğru dürüst bir eğitim sistemi, temel haklar, özgürlükler, laiklik gibi zaten olması gereken şeyleri saymazsak resim, heykel ve sinema üzerine atölye/seminer ve kurslar düzenlemek.
www.ozanadam.com/


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.