Istanbul Selected * 517

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

Yves Montand, İtalya'da doğdu. Sahnelere çıkana kadar Ivo Livi olarak yaşadı. Ailesi, daha o çocukken İtalya'daki faşist rejimden kaçarak Fransa'ya göç etti. Eğitim hayatını erkenden rafa kaldıran Ivo ablasının berber dükkanında çalışmaya başladı. 1944 yılında Edith Piaf'la tanıştı… Dolu dizgin aşkları 2 yıl sürdü. Ve Montand, duygu yüklü vokaliyle hemen herkesin tanıdığı bir yıldıza dönüştü. Uzun yıllar sonra üvey kızının imzasını taşıyan sansasyonel anı kitabında herkesin kafasını karıştıran şok edici bir 'taciz' vakasından söz edilecekti.
Hayat acı ve tatlı sürprizlerle dolu diyor LesliSarpGökçe ve Ege. Yaşadığı acıyı eninde sonunda biriyle paylaşan arkadaşlarınıza Le Cool gönderin. Hemen, şimdi.


İnci Kolye, Levrek ve "Turşu Yapma Sanatı"

Kadınları anlamak isteyenler için çoktan seçmeli tüyolar içeriyor.

Vertigo

Zaman kısıtlı, hızlı olmak önemli.
 

BİFO & Joyce DiDonato

Kalbinizin nasıl hızla çarptığını hissediyor musunuz?

Causa sui

Köklere ilişkin merakın, o kapıyı ardına dek açacağından şüphe yok.
 

Kayıt Dışı

Tate Modern'e gitmeden önce bizim görmemiz gerekir ama, değil mi?

Kaknüs Ensemble

Kırım Kilisesi'nin 150 yıllık gizemli duvarlarında yankılanıyor olacak...
 

Türkiye'de Caz Plakları

Akbank Caz Festivali serüveni başlıyor!

Bakemono no Ko

mangAnime'nin atölyeleri hızını kesmeden devam ediyor.
 

Baikal

Baikal'ın ayaklarınızı yerden kesmesine izin verin.

Tapınak

Çalışmaları ilk duyuşta bile merak uyandırıyor.
 

Yüz Her Şeydir

"İnsan yüzünü kim daha iyi görür?"

Pharoah Sanders

Yazılabilir çok şey var ama biz dinlemenizden yanayız.
 

Modern Afrika

No Lab, 'sanatı alışılmadık bir biçimde' sergilemekte ısrarlı.

Komün

'Evlilik' mevhumu üzerinden irdelendiği filmi kaçırmayın deriz.
 

Hayal Meyal

Dönüşen toplum üzerine bir kez daha düşünecek bir mecra yaratıyor.

Saadet Çıkmazı

Bilgiyi en verimli biçimde kullanmak üzerine kafa yorarken buluveriyor.
 

Inferno

Maceraya varım diyenleri ön sıralara alıyoruz.

Ali Perret's DU.DU

Mehmet Uluğ'un anılacağı gecede Anadolu-New York arasındaki bir köprüde yürüyeceğiz.
 

Tony Allen

Sanatçının konseriyle akıllara zarar bir seansa tanıklık edebilirsiniz.

Amir ElSaffar

Kuşkusuz tüm haftanın en ilginç performanslarından biri...
 

Pierre Ocakbaşı

Göktürk'teki leziz ocakbaşı!

Pizza Picco

Nefis bir pizzacı!
 

Kadın Seri Katiller

Bu kadınları seri katil yapan sebep ne?

Muhit

Muhit'imiz Kadıköy!
 

Nihil Piraye, ikibinonbir yılında doğmuş ve başkalaşımını tamamlayıp, ikibinonaltı baharında kozadan çıkmış bir müzik grubu. Doğum yeri İstanbul ama anne ve babası İzmirli. Yakışıklı ya da sempatik değil ve biraz da umursamaz. SANDUKA isimli gitar temelli albümünü yayınladıktan sonra çok başka fikirlere savrulan Nihil Piraye şu günlerde adına "serbest rock" dedikleri, ritim ve "sentez sesler" odaklı bir müziği icra ediyor. "Değildir" başlığı altında "Evde Kimse Yok" ve "Ben Uçak Olamam" isimli iki single yayınlayıp yıl sonuna kadar tamamlanacak yedi şarkılık bir serinin haberini veren grup 15 Ekim'de Kanyon'da Her Yer Müzik kapsamında sahnede olacak, sonrasında konser silsilesi 20 Ekim'de İzmir Bios Bar ve 27 Ekim'de Peyote'de devam edecek. Bizim İstanbul'umuz; kaotik, yapış yapış ve bu yüzden ilham verici. Bu şehrin sırrı, sınırsız estetik öğe ve vaadettiği güç sayesinde yarattığı bağımlılıktır. Yapmak istediğimiz şey, kimsenin ayak izlerine basmadan yürümek.


Umut Sevgül, Türkiye'de dansçı/performansçı. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Modern Dans Bölümü 2014 senesi mezunu. Okurken çeşitli kurumsal ve bağımsız üretimlerde dansçı/performansçı/koreograf olarak çalışmaya başladı. Bu süreci, sahnenin mutfağına dahil her bileşene olan merakını doyurmaya çalışarak deneyimledi ve içinde bulunduğu projelerde sadece icracı olmamayı tercih etti. Mezun olduğundan beri Ankara ve İstanbul'da underground birçok disiplini içine alan üretimlerin içinde bulundu ve buna halen devam ediyor. Bunu da şöyle yapıyor: Her formda, anda, kalitede harekete dikkati pür. Çirkin denilmiş her şeye gözleri fal taşı. Garip seslere kulakları kabarık. Varlık ve yokluk arasında ip cambazı. Gerçeklik algısı yoksunu. Tepkisel bir neslin çocuğu. Sihir koşucusu. Parıltı sevicisi. Toy şaman. Yeni yetme lezzet keşifçisi. Aidiyetlerin yabancısı. Çiğ ve saf olana meraklı. Yer çekimine hayran ama süzülmeyi de ister. Beden işçisi ama bedenin(in) sınırları hep dar. Özgürlüğün kendi bünyesindeki sınırlara gıcık. Uçmaya meyilli. Evrenin içindeki her şeyin hareketinden oluşan kocaman yapıyı bir koreografi olarak görür. Bütün bunlardan ötürü kaosa mecbur ama şikayeti de yok. Her daim kaldırım taşlarının altındaki kumsala yürür. Kumsaldaki müthiş partiye ulaşana kadar… Benim İstanbul'um; bana ait olmayandır. Bu şehrin sırrı; geceleri, sokaklarda parıldıyor. Yapmak istediğim şey; sınırlanmadan üretmek.


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.