Istanbul Selected * 515

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

Miguel de Cervantes, "Yaşam varsa umut da vardır," diyerek yola devam etti. Hayatının bazı dönemleri hakkında hiçbir şey bilinmeyen yazarın İspanya'dan İtalya'ya -bilinmeyen bir nedenle verilen cezanın sonucu olarak- sağ elinin kesilmesini önlemek için kaçtığı, sonrasında orduya katıldığı, ve tüm bunların sonunda İnebahtı Savaşı'nda sol elini kaybettiği söyleniyor. Beş yıl Cezayir'de esir tutulan ve Don Kişot'u yazan Cervantes, İtalya'ya kaçmasaydı belki de edebiyatın bel kemiği olan bu eseri asla yazamayacaktı.
Umudunuzu kendi hayatınızda alevlendirin diyor LesliSarpGökçe ve Ege. Don Kişot'u okumaya doyamayan arkadaşlarınıza Le Cool gönderin. Hemen, şimdi.


Uluslararası KısaKes Film Festivali

Festival gösterimlerinin yanında etkinlikleri ile harika bir program sunuyor.

Yamyamlar

Değişik metinler için yanıp tutuşanlara göre!
 

Compo Grande

Ipanema'da kapıya bırakılan iki yoksul çocuğun hikayesine şahit oluyoruz.

Casua sui

Köklere ilişkin merakın, o kapıyı ardına dek açacağından şüphe yok.
 

Adriatique & Looked Groove & Aera

Adriatique, Locked Groove ve Aera'ya selam çakalım.

Çiçek Tangosu

Deniz Türkali ve Mustafa Ergüven var. Kayıtsız kalabilmek zor yani.
 

İstanbul Yansımaları

Üç parlak isimle güzelce söyleşeceğiz. Siz de gelsenize!

MIX Festival

Say say bitmez, yeter ki kulaklar müziğe doysun.
 

Çak bi pati

Birçok şeyi bulabileceğiniz bir etkinlik.

Veri Girişi

Sergi, verinin teknolojik meta olarak önem kazanmasına vurgu yapıyor.
 

Bir Meşrutiyet Faciası Yahut Gündüzlerimiz

Gerçekler ve rüyalar elbette birbirine karışıyor.

Sanat Adalet Getirir Mi?

Adalet için sanata ihtiyaç duyuyor muyuz?
 

Kuralsızlar

Kendini yepyeni bir hayatın içinde bulan Shelly'nin hayatını anlatıyor.

Gündüz Vassaf ile Sohbet: "Ne Yapabilirim?"

Gündüz Vassaf başarılı bir psikolog olmasının yanı sıra, okurken düşünmeyi…
 

Saadet Çıkmazı

Bilgiyi en verimli biçimde kullanmak üzerine kafa yorarken buluveriyor.

Frankestein

Benedict Cumberbatch ve Johnny Lee Miller'ı izleyeceğiz yahu var mı…
 

Çika

Korovinis'in dilinden bir şey okumadıysanız bu fırsatı tepmeyin.

Her Yerde Hiçbir Yerde

Sınırları belirsiz olan ve bulanıklaşan politikaya dikkat çekiyor.
 

1924 İstanbul

Yeni ve güzel!

INKSTANBUL ARTCORE

Moda'nın favorilerinden: Danny Garcia!
 

Çayla

Evet, burası bir çay evidir.

Coffee Department

Ya siz gidersiniz, ya onlar gelir!
 

GalataPerform'un kurucusu, 2006′dan beri Türkiye'de çağdaş oyun yazımına odaklanan ve bu alanda önemli bir alan açan Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesinin öncüsü. Yazar, yönetmen, oyuncu, yapımcı, yogini, şair ve yetenek avcısı. Sosyoloji okurken Stüdyo Oyuncularında aldığı oyunculuk eğitimiyle tiyatroya olan aşkı başladı. Amerika'da aldığı oyunculuk, yazarlık ve yönetmenlik eğitimlerinden sonra Northwestern Üniversitesindeki Performans Araştırmaları bölümünde yüksek lisans yaptı. İstanbul'a dönüşünde kendi tiyatrosunu kurdu, 2001′den beri 15′in üstünde oyun, projeler ve festivaller üretti. Oyunları Fransızca, Almanca, İtalyanca'ya çevrildi. 2006 yılında Afife Tiyatro Ödüllerinde Yazar Ödülü aldı. 2010 yılında Wiesbaden Devlet Tiyatrolarında "Türkiye-Almanya 0-0" oyununu yazdı, yönetti. Daha sonra yönettiği ve oynadığı ve 8 canlı kamera aracılığıyla izlenen "İz" adlı oyunu yurt içinde ve yurt dışında ilgi gördü, ödüller aldı. Son projeleri "Aşk ve Faşizm" ve "Yaşlı Çocuk" İstanbul Uluslar arası Tiyatro Festivali'nde prömiyer yaptı. 2006′dan beri devam eden Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında oyun yazarlığı ve yönetmenlik atölyeleri, söyleşiler düzenliyor ve 2011′den beri proje kapsamında Türkiye'nin ilk oyun yazarlığı festivalini düzenliyor. Kurduğu yenimetin.com ise yine tiyatro alanında Türkiye'nin ilk e-kitap sitesi. Benim İstanbul'um; Galata'dır, Balat'tır, Eminönü'dür, Ortaköy'dür ama en çok aksadığı ve karıştığı kaostan şiire dönüştüğü anlardır. Bu şehrin sırrı; sonunun olmaması, dehlizler, sarnıçlar kadar derin ve boğazın suları kadar akıcı ve gizemli olmasıdır. Yapmak istediğim şey; çok, bu hayata sığar inşallah.


Yıllardır Nublu, İlhan Erşahin, Erik Truffaz, Electro Deluxe, Yasmine Hamdan gibi caz ve dünya müziği sanatçılarının menajeri ve agent'ı olarak tanınan Şule ve Reha aynı zamanda birer rock 'n' roll tutkunu… 2013'te kurdukları Tantana Records kataloğu The Ringo Jets, Eskiz, Help! The Captain Threw Up, Cosmic Wings, Frankie Chavez albüm ve EP'leri ile dolu. Hatta Palmiyeler de katılıyor bu isimlerin içine. Daha pek çok genç ve usta ismin kayıtları da yolda… Üstelik birbirinden yetenekli bu isimleri, yaratıcı video ve kampanya fikirleriyle buluşturuyorlar. (The Ringo Jets'in "Eski kasetini gönder, B yüzüne yeni EP'mizi kaydedip geri gönderelim" adlı #OccupyBsides kampanyası gibi). Şimdi ise #Feedback adını verdikleri özel bir abonelik sistemi başlatıyorlar. Abonelerine, ayda minimum 20$ + kargo ücreti karşılığında Ekim ayından itibaren yayımlayacakları LP'lerin sınırlı sayıdaki ve özel renkli baskı versiyonlarıyla beraber sürpriz hediyeler, online özel içerikler hatta konser biletleri gibi hoşluklar vadediyorlar. Kendileri gibi rock 'n' roll sevenlere, sonraki kuşaklara ne bırakacağını düşünerek endişelenen plak koleksiyoncularına hararetle duyurulur! Bizim İstanbul'umuz; iyi, güzel, hoş ama çevresi kötü… Bu şehrin sırrı; iliklerine kadar işlemiş kaosun, yaşayanları için besleyici ama sıradan; yabancıları için ise çekici olması. Yapmak istediğimiz şey; arkamızdan "adamlar neler yapmış, helal olsun" dedirtecek işler bırakmak.
www.patreon.com/tantana
Fotoğraf: Muhsin Akgün


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.