Istanbul Selected * 499

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

Tuhaf Zamanlar'ın yazarı Eric Hobsbawm, ömrü boyunca Ekim Devrimi'ni bekledi. Umudunu yaşatan hayali ve durmadan çalışan beyni, onun geniş bir yelpazede çalışmalar sunmasına sebep oldu. Yalnız objektif olamayacağı konular hakkında yazmaktan kaçındı. Bu onun ahlak anlayışıyla açıklanabilir şüphesiz. Bugün, toplumsal geleneklerimizin nasıl oluştuğu ve dünya tarihindeki olayların birbiriyle nasıl etkileşime geçildiği merak edilirse onun kitaplarına başvurulmalı.
İyi ki doğdun Eric Hobsbawm diyor Lesli, Sarp, Gökçe ve Ege. Dünyadaki hareketlerin birbirini etkilediğini düşünen arkadaşlarınıza Le Cool gönderin. Hemen, şimdi.


Birleşik Afrika

Bu hoş filmdeki kahraman çocukların heyecanını kaçırmayın.

Su Yürüdü

Arka sokakların tadını çıkarmak isteyen sanatseverlere ısrarla önerilir.
 

Annemle Geçen Yaz

Sundance onaylıdır!

Pera Müzesi'nde Uzun Bir Gece: Parti!

Kendinizi müziğe bırakın!
 

Fikret Muallâ, Ste. Anne Desenleri

Bu seçki görülmeden olmaz.

Mustonen Art Jazz Quartet

Mustonen Quartet mutlaka dinlenmeli!
 

Mario Passinos

Sergiyi ajandanıza not etmeyi unutmayın.

Villainz by Krüw

Yaşasın Kötülük!
 

Sigur Rós

Zorlu Center'daki konserini ne yapıp edin, izleyin.

Deniz Küstü

Dünya prömiyeri, meraklısını bekliyor.
 

Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir

Yazı karşılayan bir sergi!

Dijital Devrim

Devrime bir de bu açıdan bakmak isteyenlerin bilgisine…
 

Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad

İlk konuk Lütfi Akad.

Geç Olmadan Eve Dön

Yaşam alanı sorunsalına farklı bir açıdan bakmaya ne dersiniz?
 

Yıldızlar Buluşması-II

Ruhunuzu müzikle beslemek için istikamet Süreyya Operası!

Belgica

Minik Ghent'e bak sen!
 

X-Men Apocalypse

Kalbimiz ağzımızda!

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestra

115 dakika sürecek bu etkileyici performansı kaçırmamak gerek.
 

Kar Küresinde Bir Tavşan

Şimdi sahneyi dört kadın karaktere bırakıyoruz.

Kasap

İnsaniyet namına...
 

Trio Arte & Gérard Caussé

Bizce, festivalin en ilginç konseri!

Uçarı Olma Hakkımıza Yürekten İnanıyorum

Derlemeden oluşuyor.
 

Hugs'n Mugs

Sarılalım sıkı sıkı!

Avlu Ocakbaşı

Yeni nesil meyhane!
 

MODE İstanbul'da kurucu yapımcı ve direktör. Kültür yönetimi ve medya alanında çalışarak farklı alanlarda sosyal etki yaratmak üzere projeler yürütüyor. Çeşitli grupların dijital medya araçlarını kullanarak yeni anlatılar oluşturmalarına ve kendilerini ifade etmelerine yönelik çalışmalar yapıyor. Yüzü aşkın kısa belgesel filmin yapımcısı; kent, müşterekler, sürdürülebilirlik, göç, gençlik, toplumsal cinsiyet gibi konuları deşiyor. Çözüm için katılımcılık, kapsayıcılık ve işbirliğinin merkezde olduğu bir anlayışı destekliyor. Kuzguncuk'taki disiplinler-arası oluşum 66 Kolektif''in bir parçası olarak ortak üretimlerde bulunmanın keyfini yaşıyor. Son dönemde kolektifle birlikte yaptıkları iki projeden biri Jin Fikirler: Tarlabaşı'ndan genç kadınlar, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak üzere başlattıkları blogda hikayelerini paylaşıyor, videolar üretiyorlar. 23 Haziran akşamı Tarlabaşı Toplum Merkezi'nde ilk videoların gösterimi ve sohbet olacağı için heyecanlılar. Diğer bir ortak proje de kent bahçeciliğine dair hikayeleri içeren, isteyen herkesin paylaşımda bulunabileceği, online bir kaynak alanı olarak kurguladıkları Bostan Hikayeleri. Benim İstanbul'um, yaşanabilir bir kent olmayı hak ediyor; bu da meydanından bostanına müşterek alanlarımızı koruyarak ve iyileştirerek, birlikte farkındalığımızı arttırarak, mücadele ederek, doğadan kopmayarak, tepki yerine anlayışı seçerek, tolerans, empati gibi kavramların altını doldurarak, birbirinin düşlerini çiğnemek ya da sürekli şikayet etmek yerine karşılıklı talep ve ihtiyaçları gözeterek, aksiyona geçerek ve hep paylaşarak mümkün… Bu şehrin sırrı, haritalara sığmaması, haritalanamaması… Yapmak istediğim şey; geçmişi anlamak, anda yaşamak, iyi bir gelecek için çalışmak…


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.