Istanbul Selected * 495

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

Sabahın dördünde kalkıp çalışmaya başlayan Juliet Massenet, piyano başında oturmamasına rağmen aklına gelen her notayı not ettiği için hiçbir bestesinin kaçmasına izin vermedi. Zamanında tanınan bir besteci olmasının sebebi bu titizliğiydi belki de… Eserlerinin son provalarında ve prömiyerlerinde yer almaması, öldükten kısa süre sonra unutulmasına sebep oldu. Bugün artık hak ettiği saygıyı görüyor olması tarihin bir cilvesi değil mi?
Değer hiçbir zaman kaybolmaz diyor Lesli, Sarp, Gökçe ve Ege. Zamana inanan arkadaşlarınıza Le Cool gönderin. Hemen, şimdi.


Su Yürüdü

Arka sokakların tadını çıkarmak isteyen sanatseverlere ısrarla önerilir.

Üç Kız Kardeş

Alışılmışın dışında bir klasik izlemek isteyenler için…
 

Kabus Kerim

Onun setlerine gitmekten vazgeçemeyenleri eğlenceli bir gece bekliyor!

Üç Kuruşluk Opera

Gözden kaçmasın.
 

Barok Masallar

Mutluyuz, mutlusunuz, mutlu...

Geç Olmadan Eve Dön

Yaşam alanı sorunsalına farklı bir açıdan bakmaya ne dersiniz?
 

Tipik Bir Orta Saha Mücadelesi Şeklinde Geçen Karşılaşma

Böylesi projelerin artmasını umuyoruz.

İlhamın Geometrisi

Olağanüstü koşullara saygı ve hayranlık duyularak geliştirilebilecek bir proje!
 

Nefret Radyosu

Nefreti içimizden uzak tutmak için iyi tanıyalım!

Riff Cohen

Dans etme arzunuz uyanacak!
 

Doğululuklar

Serginin ötesinde...

Boş Alanlar

Sergi, içeriği itibariye gerçekten ilgi çekici.
 

Souq Bomonti

Gelin, takılın, alışveriş yapın, eğlenin.

Kahramanın El Kitabı

Siyah-beyaz çaresi kalmamış gibi…
 

Hitchcock/Truffaut

Kaçmaz diyelim de kaçırmayın.

X-Men Apocalypse

Kalbimiz ağzımızda!
 

Prosumer

House müzik üstadının performansına tanık olun!

Uçarı Olma Hakkımıza Yürekten İnanıyorum

Derlemeden oluşuyor.
 

cigara viski kolileri denizlerde, ferâre sevgilim

Sanat yoluyla netleşelim.

Çöl Kraliçesi

Kadro Hollywood yıldızlarıyla dolu.
 

Bi Nevi

Duyduk duymadık demeyin!

Vagabond Coffee Bar

2015'in en iyi sürprizlerinden!
 

Sevgileri, Lal'i tanımlıyor: uzun yollardan ve sessizlikten; aynı zamanda, evden ilk adımını attığında kuma basmaktan, üç dört adım atınca serin sulara kavuşmaktan hoşlanıyor. Hayvanları çok seviyor; onlara sarılmak, onlarla oynamakla huzur buluyor. Hayvanların insanlardan daha güvenli olduğunu düşünüyor, çünkü onlar sadece ısırabiliyor. Gülmeyi de öyle: ciğerlerinin sonuna kadar kahkahalar atmak ona göre en iyi work-out. Motorunu, ona sarılmayı seviyor, onu zorlamamaya, öksürtmemeye ve onsuzken üşümesin diye brandasını örtmeye de özen gösteriyor. Eli gazın üstündeyken, gücü ve hakimiyeti hissetmeyi, geceleyin tek ışık ay ışığıyken sevdiğinin arkasında motorla eve dönmeye bayılıyor. Gymnopedia'yı bu aralar çok seviyor. Bunun dışında, umudu, umudunun olmasını, her şeyin mümkün olduğuna inanmayı, etrafında güzelliklerin olduğuna inanmayı, attığı her adımın, aldığı her nefesin, dokunduğu her nesnenin, gördüğü her gülücüğün ona evrenin verdiği hediyeler olduğuna inanmayı; hayal etmeyi, hayallerinin gerçekleşmesini (ise daha çok) seviyor. Şanslı ki hayallerini kağıda dökebildiği bir tasarım süreci ve bunların gerçekleşmesini sağlatabilecek güce sahip. Tasarımları ona mutluluk veriyor, onların başkaları tarafından beğenilmesi ise apayrı bir duygu; kaç yıldır yeni yeni tadıyor bu duyguyu. Her insan gibi zor zamanları oldu ama kelimeler kadar pembe olamaz zaten hayat; ama o bir seçim yaptı: sevmeyi ve sevdiklerini seçip gerisini uzaklaştırdı. Ona kalan pembeleri oldu, sevgileri oldu. Kendisini anlatabilmek için de önce bunları anlatması gerekti. Benim İstanbul'um; biraz Moda, biraz Riva, biraz da Kuzguncuk gibi olmalı. İnsanlar Moda'daki gibi sokaktan geçen insana "Günaydın!" diyebilmeli, Riva gibi sakin ve huzurlu olmalı, Kuzguncuk gibi dokulu ve korunmuş olmalı. Bu şehrin sırrı, şehrin sınırları içinde olup şehir olmayan yerlerinde yatıyor. Yapmak istediğim şey, sadece mutlu olabilmek.


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.