Istanbul Selected * 485

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

Apollo'ların en gizlisi olan '9′, yıllar önce bugün uzaya fırlatılmıştı. Onun öncesinde seyahate çıkan Apollo 7 ve 8′de uzayda hareket halinde bazı cisimler fark edilmiş ve bu canlı yayında dile getirildiğinde kesilmeler yaşanmıştı. Daha o zamanlarda başlayan UFO macerası hala devam ediyor. Neredeyse aynı bilinmezlikle… Koca evrende sadece kendisinin olmasını dileyen insanların başkalarını kontrol edememe korkuları hala ağır basıyor.

Bu evrende yaşayan canlıların sadece Dünya'da yaşadığını düşünmeyin diyor Lesli, Sarp, Gökçe ve Ege. Apollo misali kendini başka diyarlara atmak isteyen arkadaşlarınıza Le Cool gönderin. Hemen, şimdi.


Hozier

Akla takılan romantik şarkılarıyla tok sesli Hozier İstanbul'da!

Göksel

Eminiz, elbette son kararımız!
 

Dünya Onları Konuşuyor, Onlar Türkiye'de

Meraklılar, kaçırmayın!

Bunu Ben De Yaparım

Nick Hornby'nin kaleminden "Bunu Ben De Yaparım".
 

André Hommen

House müzik onun anavatanı!

Yüksel ve Parla

İyi gelecektir.
 

Burada.Bugün

"Öğrenmenin yolu belli!"

Hayat, Aşk, Ölüm ve Bazen Devrim Üzerine Gerçek Hikâyeler

Yüzümüze vuruyor.
 

IndieCity IV

Şimdi Salon'da. Ne dersiniz?

Sias

Kendine has tarzı ile öne çıkan DJ ve prodüktör Sias…
 

90'z

Aman tembellik edip de kaçırmayın.

Max the Sax

İstikamet Roxy hanımlar, beyler.
 

Saygı II

Sergiyi gezmenizi hararetle öneriyoruz.

Uykusuzlar Atlası

Dert ortaklarıyla tanışma vakti!
 

God Is An Astronaut

6 Mart'ı lütfen not edelim.

Ölüm ve Ötesi

Filmin öznesi Anna, eski bir ünlü.
 

Görünmez Hareket

Bu sergi bir keşfe dönüşüyor.

Senaryo Yazarken

Kendi dinamiğini yaratmak isteyenler...
 

Sadece Işık ve Renk

Terapi etkisi yaratan bir deneyime hazır olun.

Çapraz Yansımalar

Bakmak değil de görmek isteyenlerin uğraması gerek!
 

Felekten Soundz

Durmak yok!

Dan Deacon

Onunla ilgili duyduğunuz ne kadar şehir efsanesi varsa inanabilirsiniz.
 

Dertsiz Oyun

Kaçırırsanız üzülürsünüz, gerçekten.

Emerson String Quartet

Alkışlar Emerson String Quartet'a!
 

Pepo

Galata'nın detaylarından biri!

Atölye Bis

Takipte kalın!
 

1982 yılında İstanbul'un kenar mahallelerinden birinde doğdu. 90′lı yıllarda çocuk olmanın bütün güzelliklerini yaşadı. Bahçelere daldı, saklambaç, yakartop, ortada sıçan, hatta içine kumaş doldurulup dikilmiş patlak bir topla dokuz taş oynadı. Kardeşçe büyüdüğü mahalle kızlarıyla ip atladı. Sabahtan akşama kadar top peşinde koştu. Mahalle kavgalarında hortumla külah attı. Bilyeliye binerken mahalle kadınlarından çok azar işitti. Arkadaşlarıyla yazın evdekilerden habersiz Çengelköy'de denize girdi. Çocukken mahalle kadınlarının tankerle gelen suyu alabilmek için saç saça baş başa ettikleri kavgayı uzaktan izledi. Hayatı sorguladıkça ve haksızlıkları gördükçe hem sessizleşti hem de asileşti. Herkes final öncesi ders çalışırken o kütüphanede gazete okudu. Askerliğin sıkıştırmasıyla Anamur'da iki yıllık Pazarlama eğitiminden sonra iki yıl açıktan İşletme okuyarak üniversiteden mezun oldu ama Pazarlama'nın P sini, işletmenin İ'sini bile anlayamadı. Bir dönem fanzin çalışmaları yaparak edebiyatı denedi, sonra beş yıl kadar çocuk tiyatrosu oyunculuğu yaptı. 2007 yılında ilk kısa filmini yaptıktan sonra sinemacı olmaya karar verdi ve bir grup arkadaşıyla 'proletarYApım' adında bir oluşum kurdu. Ekibiyle politik ve toplumsal temalı oniki kısa filme imza attı. Her ne kadar görünmeyen sansüre kurban gitse de bazı festivallerde ödül ve dereceler aldı. İlk uzun metraj çalışması olan ve Türkiye'nin yedi farklı bölgesinde evladını kaybetmiş yedi annenin bir günlük sessiz hikayesini anlatan 'O'nsuz' adlı döküdrama filmini yeni tamamladı. Bu annelere, filmi empati yeteneğini yitirmemiş tüm insanlara ulaştıracağına söz verdi. Çeşitli engellere rağmen, belediyelerden gerekli desteği bulabilirse, Nisan ayında bir gala gerçekleştirmeyi planlıyor. Benim İstanbul'um; Gezi Parkı'dır. Çünkü orada oluşan ruh, sadece İstanbul'da değil tüm Türkiye ve dünyada hala yaşıyor.  Bu şehrin sırrı; kavganın şehri olmasıdır. Çünkü bu şehirde sadece trafikte cebelleşen ya da metrobüste yaka paça seyahat eden insanların değil kedilerin, köpeklerin, kuşların, ağaçların yani tüm canlıların izleri ve mücadeleleri var. Yapmak istediğim şey; paranın, mafyanın, silahın, hırsızların, zalimlerin, yobazların, sapıkların, katillerin, kötülerin, egoistlerin, sınıfsal ayrımın, fakirliğin ve gözyaşının olmadığı bir dünya inşa edebilmek.


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.