Istanbul Selected * 463

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

İnce ve uzun parmaklarla rahat rahat dolma sarabilir, hatta onlara sahip iyi bir doktor olmaya küçük yaşta karar verebilir insanoğlu. Ancak Vladimir Horowitz'inkiler gibi parmaklarınız varsa sadece bir piyanonun başında anlam kazanıyor ve ışıldıyabiliyorsunuz. Horowitz için, "gelmiş geçmiş en iyi Chopin yorumcusu" deniyor. Yeteneğini yorumlarıyla öyle bir beziyor ki, daha önceleri ondan iyi çalan bir adamla karşılaştığı için 12 uzun yıl boyunca piyanonun başına oturmadığı, döndüğünde de daha öncekine hiç de benzemeyen yepyeni bir enerjiye sahip olduğu söyleniyor. Açıkçası bu bir şehir efsanesi de olabilir; ancak o 'ince ve mucizevi' parmakları askerde zarar görmesin diye babasının onun doğum yılı ile oynadığı tamamen gerçek!

Başarı parmaklarınızın ucundadır, lütfen ona dikkat edin diyor Lesli, Sarp, Gökçe ve Ege. Değil parmaklarını, burnunun ucunu bile göremeyen arkadaşlarınıza Le Cool gönderin. Hemen, şimdi!


Sicario

Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin ve Jeffrey Donovan...

Antabus

Nihal Yalçın, tek kişilik harika performansıyla Leyla'yı ve onun hayatının…
 

Çıplak Vatandaş

İcraatın içinden!

Pineapple Pop

Ananas kadar lezzetli şarkılar eşliğinde Cuma gecesine hazır olanlar?
 

Mustang

İnebolu'da büyükannelerinin evinde yaşayan yetim beş kız kardeşin hikayesi.

Sóley

İdeal bir Nordik müzikte aradığınız her şey Soley'in müziğinde var!
 

Amy

Güzel mi güzel Amy'nin merakla beklediğimiz hikayesi...

DJ T.

Berlin house müzik kültürünün öncüsü DJ T.'ye hazır olun; çünkü…
 

İnsanın Değeri

İki yıldır işsiz olan 51 yaşındaki Thierry, ailesini nasıl geçindiriyor?

Lolo

Parisli Violette, yaşamdan büyük keyif alan bilgi işlem uzmanı Jean-René…
 

İstanbul İkinci El Festivali

"İkinci el festivali geldi hağnım!"

Karşı Duruş

Muktedirin etkisi, muktedir olmayanın tepkisi ve sonucunda oluşan öyküler…
 

Tabusuz Üç Buçuk

Polis ve bir suç örgütü arasındaki amansız kovalamaca.

Yaşam İçin Enerji 50x50

Yaşam için enerji, hem bireysel hem de doğal yaşam açısından…
 

Bulantı

Bulantı, insanın içinin dışına çıktığı bir ters-yüzleşme!

En Güzel Günlerim

Filmi notlarınız arasına eklemeniz faydanıza, bizden söylemesi!
 

Dengue Fever

Biliyoruz, onlar da vazgeçemedikleriniz arasında.

Türkiye'de Modern Mobilya

Şiirsel tarihi dinlemek ve projenin belgeselini izlemek isteyenler Açık Sinema'ya.
 

Kapı Karaköy

Aradığınız kapı Karaköy'de!

Muhit

Muhit'imiz Kadıköy!
 

Alp Gökalp, 1977 yılında Bursa'da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul'a taşındı ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde hem lisans hem de lisansüstü eğitimini tamamladı. Okula devam ederken FHM, Newsweek, Rolling Stone, National Geographic ve Radikal gibi medya kuruluşlarının editöryel departmanlarında görev aldı. TV8 için Hi8 adında bir teknoloji programı hazırladı ve sundu. Lisansüstü tez araştırması için gittiği İngiltere'de kaldı ve hayatının on yılını orada geçirdi. Bu süreçte bir yandan eğitimine devam etti, Goldsmiths University'nin Antropoloji bölümünde MRes yaparken bir yandan da çeşitli ilkokullarda eğitim danışmanlığı yaptı ve Türkiye kökenli çocuklarla çalıştı. Kendi uzmanlık dalından da vazgeçmedi -bir Londra toplum gazetesinde genel yayın müdürlüğü ve İngiliz the Guardian gazetesinin etnik haber havuzu için muhabirlik yaptı. Berlin Freie Universität'tan Görsel Antropoloji bölümünün lisansüstü derslerini aldıktan sonra 2012'de İstanbul'a döndü ve çocuk yazını üzerine çalışmaya başladı. İlk kitabı, Süper Kahramanlar Aktivite Kitabı'nı Haziran 2015 tarihinde çıkardıktan sonra 2016'nın ilk yarısında Redhouse Kidz tarafından basılması planlanan 5 kitaplık hikaye serisi üzerine çalışmaya başladı. Benim İstanbul'um; diye bir şey yok. Hiçbir zaman bu şehre ait olduğumu hissetmedim -o da beni sevmedi gerçi. Grileşip, betonlaştıkça birbirimizden daha da uzaklaştık. Şimdilerde sadece birbirimize katlanıyoruz ama sanki ilerisi daha vahim. Bu şehrin sırrı; o dönemde kendine sunulan, dayatılan ne varsa sorgusuz sualsiz kabul etmek. İtaatkar olması, hala ayakta kalmasına en büyük etken. Yapmak istediğim şey(ler)in çoğunu yaptım. Yapamadıklarımın da üstünü karalayıp, ona en yakın olanını yaptım. Bu yüzden hayatımda durduğum noktadan hoşnutum.


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.