Istanbul Selected * 460

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

Bilenler bilir; '10 Eylül' almanaklarda 'Küçük Kıyamet' olarak geçer. Bunun sebebi, 1509′da meydana gelen Büyük İstanbul Depremi'nden başkası değil. Kayıtlara göre o gün 13.000 kişi hayatını kaybetmiş ve yaklaşık 1070 ev yıkılmış. Söz konusu rakamın büyüklüğü, dönemin koşulları düşünüldüğünde oldukça çarpıcı. Öte yandan, literatüre 'kıyamet' diye geçirdiğimiz doğa yıkımlarının karşısında yakın dünya tarihinde artık iç savaşlar duruyor.

Amerikan İç Savaşı'nda 200.000 kişi,
Lübnan İç Savaşı'nda en az 120.000 kişi
İspanya İç Savaşı'nda yaklaşık 500.000 kişi hayatını kaybetmiş.

Hala devam etmekte olan Suriye savaşında ise daha vahim bir tablo söz konusu. Peki 500 yıl önce gerçekleşmiş bir 'kıyametin' çapı böylesine büyük ise, bugün yaşadıklarımızı nasıl tanımlayabiliriz? Hayatın kendisinden daha önemli hiçbir şey yok, diyor Lesli, Sarp, Gökçe ve Ege. #barış'a kıymet veren arkadaşlarınıza sarılın. Hemen, şimdi!


The Soft Moon

İstanbul yeni kültür-sanat sezonu ile sonbaharı selamlamaya hazır.

Aaahh Belinda!

Türk sinema tarihinin hiç kuşkusuz en benzersiz ve büyüleyici filmi…
 

40 Metre 4 Duvar 8 Küp

40 metrelik sonsuzluktan çıkmak istemeyeceksiniz!

Lee Fields & The Expressions

Bu sezon kabuklarımızı kırıp yeni bir başlangıç yapma vakti.
 

REDUCED Label Session

Bu akşam barış, özgürlük ve kardeşlik için dans ediyoruz.

Angel Olsen

"Yalnızlıkla ilgili şarkılar bu kadar neşeli olabilirdi."
 

Red Light Radio Meets Turkish Jam

Red Light, İstanbul'dan dünyaya ilk yayınını 12 Eylül'de Cezayir'in bahçesinden…

İstanbul Koşu Festivali

Tabanları yağlayanların buluşma noktası, İstanbul Koşu Festivali!
 

Atlantik Adamı

Modern'de film izlemeyi çok seviyoruz.

Souq Ziyafet

Souq'tan dönüş sinyali!
 

Tuzlu Düşünceler

Tuzlu su, şehir; İstanbul, deniz.

Love Wins

Bu etkinlik için "Love Wins!" demesek olmaz!
 

Sessizliğin Bakışı

Amerika'nın silahlarla neler yaptığına dikkat çeken iki belgeselinden biri!

Her Şey Güzel Olacak

Wim Wenders'i affetmeye hazır mısınız?
 

Murat Germen

Metropollerden kaçış söz konusu olduğunda buyurun buradan yakın!

Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı

Muhteşem ve benzersiz Ian McKellen ile buluşma vakti!
 

Dose Coffee Treeware

Kahvenin yanına güzel gidecek kitabevi!

Pöölabs

Biz en son kimya dersimizi Breaking Bad'i izlerken almıştık! O…
 

1977'de İstanbul'da doğdu, lisede basketbolla ilgilendi ve aldığı spor bursuyla Amerika'ya gitti. Geri dönmeye karar verdikten sonra Koç Üniversitesi'ni bitirdi. O sıralarda DJ'lik yapmaya başladı ve şimdiki ortağı Kaya (Sirmen) ile tanıştı. Radio 2019'da başlayan macerası Red Bull Music Academy'e seçilen ilk Türk müzisyen/DJ olmasıyla pekişince 2002'de Sao Paulo'ya gitti. Ancak DJ'likten gelen para hayatını kurtarmaya yetmeyince, mecburen profesyonel iş hayatına girdi. Herkesin kırmızı Puma giydiği günlerde bir buçuk sene Puma'da ürün müdürlüğü yaptı ve ardından Red Bull ile yolu kesişti. Burada geçirdiği altı senede hem spor hem kültürel pazarlama departmanlarında çalıştı. Bunların dışında; Boğaz Köprüsü'nden F1 arabası da geçirdi, Taksim Meydanı'nda motosikletçi de uçurdu, Haliç'te uçak da yarıştırdı, Caddebostan'da maket uçak yapan tüketiciyi de denize attı, Erol Büyükburç, Kabus Kerim ve Pilooski'yi aynı sahneye de çıkardı, 2007'de Türkiye'de ilk silent disco'yu gerçekleştirdi. Ardından dört sene Puma'nın pazarlama departmanını yönetti, sonrasında ise 8 ay Mars Sportif'in pazarlama departmanını… Son 3-4 senedir en büyük hayali koşu ile ilgili büyük bir proje yapmaktı, Kaya ile bir araya gelip İKF'yi başlattı; Türkiye'nin bugüne kadar tasarlanmış en kapsamlı koşu işi. Eksiksiz bir koşu festivali… Benim İstanbul'um; gittikçe küçülen, basitleşen ve zamanımı en verimli şekilde kullanmamı sağlayan minik bir oyun bahçesi kadar. Bu şehrin sırrı, sahip olduğu tüm kakafoniye rağmen bir şekilde ayakta kalabilmesi. Yapmak istediğim şey, daha fazla hayal kurabilmek, bunların da az bir bölümünü gerçekleştirecek imkanı bulabilmek.


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.