Istanbul Selected * 459

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

İnsanların "öyle ya da böyle" olması gerektiğine bizi inandırmayı başaran Bay Tarih, acaba Galeano hakkında ne düşünüyor? Galeano aşkı, Kucaklaşmanın Kitabı'nda "Uyku tutmuyor. Göz kapaklarımın arasına sıkışmış bir kadın var. Çık oradan, derdim ona diyebilseydim. N'eylersiniz ki boğazıma da bir kadın kaçmış." diyerek betimler. Tersine Dünya Okulu'nda ise Cardona köyü'nde komşularının 'Toto asla soğuk almaz' dedikleri, yaz kış aynı elbiseyle dolaşan Toto Zaugg'u anlatır. "Toto kimseye hiçbir şey demiyordu ama soğuk alıyordu. Alamadığı tek şey paltoydu…" diyerek sistemi ve onun aptallığını yüzümüze vurur. Onun cahilliğe asla katlanamayan yüreği, bizi tutkulu yazılarıyla birleştirdi durdu. Ta ki bu bahara kadar…

İyi ki doğdun Eduardo Galeano, diyor Lesli, Sarp, Gökçe ve Ege. Yüreği paltosuz kalan dostlarınıza Le Cool gönderin. Hemen! Şimdi!


Nerden Geldik Buraya

Politik tarih üzerine çok fazla konuşulduğunu hissedenler nerede? Buraya toplanın!

Dünyadan Büyük

Sorularınız hazırsa doğru yola koyulun!
 

Sibel Köse Quintet

Melodik doğaçlama, melodik buluş ve ritmi barındıran enstrümantal bir şahsiyet:…

Adalar Sokak Festivali

İstanbul'da nefes alınacak neresi kaldı? Elbette Adalar!
 

FOURinthePOCKET

FOURinthePOCKET dinleyeme, izlemeye ve eğlenmeye Dorock'a gelin!

Matthew Dekay

Suma Beach, Matthew Dekay tarafından sallanacak!
 

Kolektif Jammin'

Kolektif Jammin' ruh sağlığımıza iyi gelecek!

Tarlabaşı Contemporary

Tarlabaşı'nın çok sesliliğine de çok çıkamayan sesine de dikkat kesilin!
 

Melbourne Ska Orchestra - Sietta

Kanguruların ana vatanından ülkemize doğru yayılan pozitif titreşimlere bir kulak…

"Hayır, Sandığınız Gibi Değil"

Edisyonlarla başımız dertte!
 

Ben Kimim?

Tempolu, görsel efektleri iddialı, kurgusu sağlam bir filmle karşı karşıyayız!

Ulay'ın Erken Dönem İşleri: Kimliksizleşme ve Dönüşme

Sanat ajandanız yoğun ama Ulay muhakkak öncelik vermeniz gerekenlerden biri.
 

TUZLU SU: Söz Edimleri ve Söylem Biçimleri

Seminer, tartışma, söyleşi, okumalar ve rehberli turlar katılımınızı bekler!

Geleceğe Geri Sayım

Zero grubunun başı Otto Piene'in kozmik işlerinden Yves Klein mavisine...
 

Cookline Pancakes

Havalar serinliyor: artık daha çok pancake yiyebileceğiz!

Not Just Coffee

Bir kahvenizi burada yudumlayın!
 

Ankara`da doğdu ve 18 yaşına kadar kafasını karıştırdığı bütün müziklerle beraber Ankara'nın bütün melankolisine doyarak sinema okumak için şehri terk etti. Kıbrıs'ta sinema okurken (okuyamadığı zamanlarda da) müziğe duyduğu tutku peşini hiç bırakmadı. Para biriktirmeye ve borca girmenin sorumluluğuna vardığı zamandan itibaren her şeyini plağa yatırdı ve bu yüzdendir ki garip arkadaşlıkları (iyi ki) oldu. Uzunca süre tek başına DJ'lik yaptı ve sıkıldı. Fotoğrafın, video'nun, müziğin, uykusuzluğun ve talihsiz birkaç iş tecrübesinin üzerine sinirinden kendini askerde buldu. Döndüğü gibi favorilerini bile uzatamadan asker'de gaza gelip "bir süre sadece müzik yapıcam ağabey" sözünü tuttu ve üniversite'den kankası İlker ile buluşup "Men With A Plan" projesini hayata geçirdi. "Batteries Not Included" albümünü çıkarıp bilumum konserler, başka albümler, remixler yapıp ve karaciğer ağrısı çekip sözünü tutmanın gönül ferahlığı ile reklam yönetmenliğine mutlu mesut devam etti. ­"Sahnenin ışıltısı mı? ­Setlerin parıltısı mı? ­Fotoğrafın flaşı mı?" derken hiçbirisinden kopmadan hepsini birbirine öptürüp barıştırdı. Üstüne yetmedi İstanbul'un bağımsız plak şirketi Partapart'ı kurdu. Gizli saklı uzun metrajı için utanarak yazılar yazdı, yazıyor da. Şu sıralarda da İstanbul'da güzel bira içebilmek için başka bir kankasıyla tilki avına çıkmış. Benim İstanbul'um; sarhoş olduğumda aklıma ilk gelen ama numarasını sildiğim eski sevgilim. Bu şehrin sırrı, beni hiç sevmemesi. Yapmak istediğim şey, şu tilki'yi bulup (#lookinforafox) istediği biraları içip yaz(ama)maya devam etmek.


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.