Istanbul Selected * 454

 

Derginin tamamına göz atmak için Yeni pencerede aç

Üyelikten çıkmak için Tıkla

Hangi yüzyılda olduğumuzun önemi yok. Yine de yirmibirinci olanın üzerinde duruyoruz. Bazen klasik bir yaklaşımla, hiçbirinin farkı olmadığını düşünüyoruz. Her şey bir yana, dünyanın savaşla sınandığı zamanlardan, "sınır" kavramı herkesi tatmin edene kadar geçen sürede fazla ilerlediğimiz de söylenemez. "Tanrı O'nu korusun" türküsünü tutturmuş gidiyoruz.

Nelson Mandela 'eğitimin dünyayı değiştirecek en önemli silah olduğunu' söylemişti. Bono konuya başka bir açıdan bakarak bunu ancak müziğin yapabileceğini söyledi. Steve Jobs ise 'bir şeyin 'önemli' olması için, dünyayı değiştirmesi gerekmediğini'… Bırakılanı diğerinin ucuna bağlayamamak yüzyılın değil; yaşayanların hatası! Yeni dönemimize hoşgeldiniz, diyor Lesli, Sarp, Gökçe ve Ege. Okuyan, yazan arkadaşlarınıza Le Cool gönderin. Hemen, şimdi!


Life in Color

Elektronik dünyasının tutkunları için yeniden İstanbul'da!

Siste

İki genç sanatçının bir tabiat harikasına bakışı...
 

Diynamic Festival

Hani dost sohbetlerinde konu deniz ürünlerinin gastronomik değerine gelince sık…

Rapor

Genç sanatçıların "Rapor"una göz atmaya ne dersiniz?
 

Mission: Impossible - Rogue Nation

Etik değerli "Rogue Nation"

Yeni Kız Arkadaşım

Ruth Rendell'ın aynı adlı kısa ve ödüllü öyküsünün uyarlaması harika…
 

The Summer Show

Russo'da keşfedilmeyi bekleyen karma bir sergi!

Evren Demirkutlu 28 yaşında. İstanbul Arel Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okudu. Kurumsal şirketlerde yazarlık, sosyal medya uzmanlığı gibi görevler yaptı. İş hayatında emeğinin karşılığını alamadığını düşündüğü için elleriyle yaptığı şeyden ekmeğini kazanmak istedi ve Vozmos markasını yarattı. Vozmos'un ilk adımı O, Kırklareli ormanlarındayken atılmış. Çocukluğundan beri etrafını saran ağaç ve yosunlar Evren'in en büyük ilhamı olmuş. Kolyelerde ağaç ve liken (kara yosunu) ve reçine kullanıyor. Aslen Trakyalı olan Evren, Trakya Ormanlarında köylüler tarafından yakacak olarak kullanılmak üzere budanan ağaçların içinden kuru veya yaş olmayan, yosunu hala formunu koruyan parçaları titizlikle seçerek tasarımlar yapıyor. Vozmos'un sayfasında "Dikkat, ürünlerimiz Sokrates veya Demokritos'un moleküllerini içeriyor olabilir." cümlesi yer alıyor. Evren ise bu cümleyi şöyle açıklıyor: "Yüzlerce yıldır orada olan meşeler, akçaağaçlar, kayalar, likenler… Hangisinin hangi hikayeyi sakladığını nereden bilebiliriz ki?" Evren şu anda, yakın zamanda hazırlayacağı anahtarlık ve bileklik tasarımları üzerinde çalışıyor. Benim İstanbul'um; benden öte benden ziyade. Bu şehrin sırrı; Dünyada bulabileceğiniz her güzelliğe ve her kötülüğe herhangi bir köşesinde rastlayabilecek olmanızdır. Yapmak istediğim şey; Vozmos ile paylaştığım doğanın hikayelerini kolye olsun, mobilya olsun veya kitap olsun, anlatmaya devam etmek.


Yardım

Le Cool İstanbul, haftalık bir etkinlik bültenidir. Size, kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir seçki sunar. Etkinlikleri kaleme alan yazarlarımızla iletişime geçebilir, sormak istediğiniz tüm sorular için istanbul@lecool.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.